Przejdź do treści

Śniadanie Biznesowe w Kijowie

Śniadanie Biznesowe dla polskiego biznesu odbyło się 1 marca 2024 r. w Kijowie. Wzięła w nim udział reprezentacja firm działających w Ukrainie. Na wydarzeniu obecni byli przedstawiciele m.in. KredoBank, PZU Ukraina, PKN Orlen, Aluprof, Wielton, Selena, Prószyński. Z uczestnikami śniadania spotkał się Paweł Kowal – przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Wiedzą podzielili się także eksperci – Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich i Wojciech Jabłoński z Funduszu Ekspansji Zagranicznej PFR TFI.

Dyskusja koncentrowała się wokół sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej i jej wpływu na relacje gospodarcze pomiędzy naszymi krajami. Przedstawiciele biznesu sygnalizowali wzrost kosztów transportu, załamanie łańcuchów dostaw oraz pogorszenie wizerunku polskich marek w Ukrainie. Tadeusz Iwański przedstawił badania wskazujące na spadek sympatii do Polaków wśród społeczeństwa ukraińskiego. Rozmawiano także o klimacie inwestycyjnym, aktualnej sytuacji gospodarczej Ukrainy i jej perspektywach. Wojciech Jabłoński przedstawił instrumenty współfinansowania projektów biznesowych skierowanych do polskich przedsiębiorstw w Ukrainie.

Organizatorami spotkania były Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Kijowie oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polskich w Ukrainie w partnerstwie z Ambasadą RP w Kijowie.